YOYO MUTFAK

DSC03057

Okul öncesinde beslenme sadece karnını doyurmak anlamına gelmez. Beslenme Dostu Okul olarak amacımız çocukların doğru ve sağlıklı beslenmesini sağlamaktır.

Beslenmede amaç, bireyin yaşı, cinsiyeti ve içinde bulunduğu fizyolojik duruma göre gereksinimi olan bütün besin öğelerini yeter miktarda sağlayabilmesidir. Okulumuzda, çocuklarımıza yeterli ve dengeli beslenme alışkanlıkları kazandırarak onların sağlıklı ve doğal beslenmesini sağlamaya çalışmaktayız.

“Menülerimizi, çocuklarımızın gelişimi için gerekli olan besin öğelerini dikkate alarak ENDER SARAÇ hazırlıyor.’’

Okulumuz bünyesinde çocuklarımıza sabah kahvaltısı, öğle yemeği ve ikindi kahvaltısı olmak üzere günde üç öğün yemek hizmeti vermekteyiz. Pandemi nedeniyle öğrencilerimiz yemek saatinde ortak alanda bulunmamaları gerektiği için kendileri için hazırlanan sınıflarda öğretmenlerinin rehberliğinde beslenme ihtiyacını gideriyorlar. Çocuklar okulumuzda uyguladığımız STEP UP 10 eğitim sistemi gereğince kendi beslenme araç gereçlerini uygun şekilde yerleştiriyorlar. 

Yemeklerimiz, ISO 9000 Kalite Yönetim Sistemi ve ISO 22000 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemini uygulayan anaokulu mutfağımızda gıda mühendisi gözetiminde ön hazırlık ve pişirme ilkelerine uyularak, hijyenik şartlarda üretilmektedir. Mutfakta çalışan personelin sağlık kontrolleri periyodik olarak yapılmaktadır. Ayrıca personelimizin gıda güvenliği ve hijyen konusundaki eğitimleri işe girişlerinde başlamakta ve belli aralıklarla tekrarlanmaktadır. 

Okulumuzun içme suyu özel bir firmadan tedarik edilmektedir.

Mutfak her türlü haşerelere karşı düzenli olarak uzman firma tarafından ilaçlanmaktadır.