Çocuk Yogası

Eğitimimiz Hakkında

Yogada uygulanan duruşlar ile çocuklar, daha güçlü, esnek, dengeli bir bedene sahip olurlar. Bu duruşlar çocukların bağışıklık, dolaşım, sindirim, sinir ve solunum sistemlerinin gelişmesini ve daha sağlıklı olmalarını sağlar. Çocukların sağlıklı gelişimine önem verdiğimiz için Yoyo Anaokulunda çocuk yogası eğitimi veriyoruz.

Dinlenme sırasında çocuklara sonu getirilmemiş masallar anlatılabilir ve çocuklar hayal güçleri ile masalları genişleterek arkadaşları ile paylaşırlar. Bu uygulama çocukların sosyal gelişimlerini ve duygusal gelişimlerini destekler. Çocukların duygu ve düşüncelerini anlamamıza yardımcı olur. Çocukların iletişim becerilerini güçlendirir. Çocuklara anlatılan masallar ile çocuklar, olaylara ve hayata olumlu bir bakış açısı kazanabilirler. Kendilerine, topluma ve çevreye saygılı bireyler olurlar. Temizliğin, doğruluğun, zarar vermemenin önemini kavrayıp, hoşgörülü, paylaşımcı, bulunduğu durumdan memnun ve huzurlu bireyler olurlar.

Çocuk yogası çeşitlendirilebilir bir alandır. Yoganın uygulanması sırasında basit düzeyde farklı yabancı diller de kullanır. Çocuk yogası çocukların akademik becerilerini desteklemek için de bir anahtardır. Çocuklar okula gidip, kurstan kursa koşturmakta ve birçok sınav stresi ile baş etmek zorunda kalmaktadırlar. Çocukların bütün bu stres durumlarından kurtulmaları, kaygı ve endişelerden, zihinsel ve bedensel yorgunluktan arınmaları çocuk yogasına uygun hareketler ve nefes teknikleri ile sağlanabilmektedir. Yoga, konsantrasyon ve odaklanmayı arttırır. Ayrıca, analiz ve karşılaştırma yeteneğini geliştirerek bilişsel gelişimine destek olur. Çocuklar, belirlenen bir hedefe ulaşmada, stresin değil sakin, huzurlu, dikkatli ve sistematik çalışmanın daha önemli olduğunun farkına varırlar. Fiziksel, zihinsel kapasiteleri artar.

Kısacası yoga; beden, ruh ve akıl bütünlüğünü sağlar. Çocukların fiziksel güç, esneklik, denge kazanmasını sağlarken; sağlıklı kimlik kazanımı oluşturmalarına da katkıda bulunur. Böylelikle çocukların hem motor hem de kişisel-sosyal gelişimleri önemli ölçüde desteklenir.