Sıkça Sorulan Sorular

Sorularınız için bize ulaşabilirsiniz.

Çocuklar anne ve babalarının duygu durumlarını kolayca analiz edebilirler. Ebeveynler çocuklarını okula getirdiklerinde kararlı , tutarl ve net bir tavır sergilemeliler. Önce Anne ve baba okula güven duyduğunu hissetmeli ve çocuğuna bunu hissettirmelidir. Çocukların sorularına verilecek cevaplara  ve ya okul ile ilgili yapılan açıklamalara dikkat edilmelidir. Fazla ayrıntıya girmeden kısa ve nat cevaplar ile konuşulabilir. Örneğin; ‘’Artık okula gideceksin böyle yapmamalısın, okulda da böyle yaparsan seni sevmezler.’’ gibi cümleler çocukğu strese ve güvensizliğe sürükler. ‘’Okulda yeni arkadaşların olacak, öğretmenin seni ve arkadaşlarını çok sevecek’’ gibi kısa net ve güven veren cümleler tercih edilmelidir.

Gittiğiniz kurumun yetkilisiyle görüşme yaptığınızda mutlaka okulun resmi olup olmadığını araştırın. Eğer resmi ise öğretmenler mutlaka milli eğitim bakanlığının onay verdiği kişilerdir.Kurum öğretmenlerinin hangi bölümlerden mezun olduklarını araştırın. Branş öğretmenlerinin verdikleri bölüm ile ilgili eğitim alıp almadığını sorun.Kurumun sahiplerinin eğitimin içinde olan kişiler olması benim için önemli. Özellikle pandemi sebebiyle ortak alanların kullanımı ile ilgili ve daha fazla önlemler ile ilgili bir pandemi planları olup olmadıklarını sorun.Yemek, uyku, günlük ders programlarını inceleyin.Okulun kapı, pencere sistemleri ve güvenlik açısından önemli görülen detayları sorgulayın.Öğretmenlerin ve okul personelinin çocuklarınıza yaklaşımı en dikkat edilmesi gerekenlerdendir. Okul öncesi öğrencisine bitanem, aşkım, hayatım denen yerden uzaklaşın. Çocuklara isimle hitap ederek vermek istediği duyguyu ses tonu ve mimikleriyle verebilen insanları tercih edin.

Seçtiğiniz kurum özel bir kurum ise yönetimin öğretmen ve personele karşı tutumuda size bazı konularda ip uçları verir. Hiçbir eğitim kökenli kurumda çalışan herhangi birine hakaret edilmez, ses yükseltilmez, aşağılanamaz. Kurum yetkilisi statüsündeki  kişiler öğrenciye, personele, öğretmene, veliye nasıl yaklaşması gerektiğini çok iyi bilir.Çocukların sınıf mevcutları özellikle bu salgın döneminde çok önemli. Sınıfların 10 kişiden fazla olmamasına dikkat etmelisiniz.Çocuklarınıza verilen eğitimin takipçisi olun. Size gelen bültenlerin ve programların uygulanıp uygulanmadığı ile ilgili gözlemler yapın.

Okul ile ilk defa tanışacak öğrenciler için ilk gün çok önemli. Çocuklar okulun ilk günlerinde belirsizlik, güvensizlik, tedirginlik, terk edilme ve kaygı duygularını yaşarlar. Anneden ayrılma duygusunun yanı sıra yeni bir ortama girmek, kalabalık sınıflar, arkadaşsızlık, yoğun koridorlar gibi sebepler bu duygulara neden olur ve kalabalık içinde yalnızlık hissi yaşatabilir. Çok nadir olmakla birlikte bu duygusal belirtilere karın ağrısı, iştahsızlık, kusma gibi durumlarda eşlik edebilir. İlk gün çocuklar anne ve babalarını yanlarında görmek isterler. İşinizden tüm hafta ayrılamıyorsanız bile ilk gün mutlaka onunla bu heyecanı paylaşmaya çalışın. Eğer bu da mümkün değilse çocuğunuzun güven duyduğu başka bir akrabanızla okula gitmesini sağlayın. Çocuğunuza uzun uzun açıklama cümleleri kurmayın. Evden çıkmadan önce artık okul yaşının geldiğini, her yaşıtının olduğu gibi okula başlaması gerektiğini, eğlenerek öğrenebileceği güvenilir bir ortam olduğunu ve okul saati bittiğinde kendisini almaya geleceğinizi anlatın. Okula gittiğinizde kararlı ve net tutum sergilemeniz, endişelerinizi belli etmemeniz bu uyum sürecini daha kısa sürede atlatmasını sağlayacaktır. Anne ve babanın çocuğun okula gitmesi ve alışması konusunda aynı fikirde olması, aynı tutumu benimsemesi çok önemlidir. İçlerinden birinin farklı tutumu, “Çok ağlıyor, gitmesin” diye yaklaşması çocuğun duygusal direncini daha da artırır. İlk gün okul çıkışında eğlenceli bir aktivite planlayabilirsiniz. Mesela, yemek programı ya da eğlence ortamları gibi.