GENEL EYLEMLER

1-Öğrencilerin kullanacağı alanlar belirlendi. Bu alanların havalandırılması doğal havalandırma koşulları ile sağlanacaktır. Her alanın havalandırılması sınıf öğretmeninin denetimi altında olacaktır. Sınıf terkedilirken camlar açılarak kapı kapanacak güvenlik önemsenecektir. Sınıfagiren öğretmen camları kapatmak ve ortam dezenfektanı kullanmakla yükümlüdür.

2-Görünebilen alanlarda Covid-19 önlemlerini çağrıştıran ve bilgi veren afişler (el yıkama, yüzyıkama, tıbbi maske kullanımı gibi) asılmıştır. Bu önlemlere uyulması zorunludur.

3-Sosyal mesafe kuralını hatırlatan mesafe bantları 1,5 metre kuralına uygun şekildeyapıştırılmıştır.

4-Her katta öğrenci boyunda lavabolar mevcuttur. Su ve sabuna erişim rahat sağlanacaktır.Lavaboların çevresinde el yıkama, yüz yıkama gibi alışkanlıkları hatırlatan afişler kullanılmıştır.

5-Okuldaki tüm ortamların ve malzemelerin dezenfekte işlemleri periodik olarak yapılacak vekayıt altına alınacaktır.

6-Her gün öğrenciler grup arkadaşları ile birlikte olacak, diğer gruplarla temas olmayacak ve karşılıklı geçişler yapılmayacaktır.

7-Tüm hizmet alanlarında sosyal mesafe kuralına dikkat edilecektir.

8-Kapı kolları, merdiven trabzanları, aydınlatma lambaları gibi ortak kullanılan alanlar, tuvaletve lavabolar günde 3 kez temizlenip dezenfekte edilecektir.

9-Öğrencilerin etkileşimde bulunduğu oyuncak ve materyaller Çarşamba ve Cuma günleri dezenfeksiyon işleminden geçerek kayıt altına alınacaktır. Her akşam sınıf düzenlendikten sonra ortam dezenfektanları ile oyuncaklar dezenfekte edilecektir.

10- Bir alan temizlendikten hemen sonra eldiven kullanılacak, o alandan çıkarken eldiven çıkartılarak biyolojik atık kutusuna atılacaktır. Eller sabun ve su ile yıkanarak, el antiseptiği ileovulacaktır.

11- Her alanın temizlik bezi ve yer silme aparatı farklı olacaktır.

12- Mutfak araç gereçleri her kullanım sonrasında su ve deterjanla yıkanacak ve sonraki

kullanıma kadar temiz bir ortamda saklanacaktır.

13- Kayıt kabul işlemleri öğrencilerin okulda olmadığı zaman dilimlerinde yapılacaktır.

14- Okullara evden kitap, oyuncak gibi malzemeler kabul edilmeyecektir.

15- Veli toplantıları ya da katılımlı organizasyonlara ara verilecektir.

16- Velilerin çocukları bırakırken ve alırken sosyal mesafeye uyması için okul girişinde belirlenen

alanda bu işlem gerçekleştirilecektir. Öğretmen kapıyı açmadan aracından inen ya da

bahçeden içeri girmeye çalışan veli öğretmeni tarafından uyarılacaktır.

17- Okulda izolasyon odası belirlenerek, şüpheli vaka için düzenlenmiştir.

18- Sınıflarda kontenjanın yarısı kadar öğrenci bulundurulacaktır.

19- Çöpler hijyen kurallarına göre saklanacak ve atılacaktır.

ÇALIŞMA ORTAMI İLE İLGİLİ ÖNLEMLER

1- Sınıflar bireysel oturma ve masa düzeni şeklinde düzenlenmiştir.

2- Bekleme alanlarına ziyaretçi alınmayacaktır ve okul personeli bekleme salonunda bulunmayacaktır. Sınıflarda, giriş ve çıkışlarda sosyal mesafenin korunarak hareket edilmesinden personeller sorumlu olacaktır.

OKULA GİRİŞ DÜZENLEMELERİ VE DEZENFEKSİYON İSTASYONLARI

1- Okul içerisine girişlerde personel tarafından ateş ölçümü yapılarak kayıt altına alınacaktır. Her öğrencinin kendi sınıf öğretmeni sorumludur.

2- Zorunlu haller dışında okula ziyaretçi (veli dahil) kabul edilmeyecektir.

3- Mal kabulü bahçe kapısından, ürünler dezenfekte işleminden geçtikten sonra içeri alınacaktır.

ORTAK ALANLAR İLE İLGİLİ ÖNLEMLER (Yemekhane, Uyku odası, Bahçe)

1- Yemekhane görevlisinin hijyen kurallarına uygun servis yapılması sağlanacaktır.

2- Yemekhane alanı masa düzenine uygun şekilde ayarlanacaktır.

3- Öğrenciler yemekhaneye şubeye özel belirlenen saatlerde kendi grupları ile gidecektir.

4- Okul bünyesinde bulunan yemekhane, tıbbi maske kullanımı, hijyen ve sosyal mesafenin korunması ile ilgili tedbirlere uyulacak, buralarda tek kullanımlık bardak, tabak, çatal, bıçak, kaşık vb. malzemeler kullanılacaktır.

PERSONEL İLE İLGİLİ ÖNLEMLER

  1- Personelin her gün uzaktan ateş ölçerle ateşi ölçülerek kayıt altına alınacaktır. 2- Personelin tamamı tıbbi maske kullanacak ve belli aralıklar ile değiştirecektir. 3- Personelin okul içi ve okul dışı kıyafetleri ayrı olacaktır. 4- Personel mesai saati içinde dışarı çıkmayacaktır.  

GRUP SORUMLUSU İLE İLGİLİ ÖNLEMLER

  1- Gün içerisinde maske takmak zorunludur ve belli aralıklarla değiştirilecektir. 2- Sınıf içerisinde su ve sabuna erişim kolay olduğu için sık sık eller yıkanıp antiseptik ile ovulacaktır. 3- Grup sorumlusuna özel çanta içerisinde ateş ölçer, mendil, 80 derecelik kolonya, dezenfektan, maske bulunacaktır. Bahçe gibi sınıf dışı alanlarda yanlarına almaları zorunludur. 4- Gün içerisinde en az 2 kez ateşleri ölçülerek kayıt altına alınacaktır.  

ÖĞRENCİLER İLE İLGİLİ ÖNLEMLER

  1- Grip ve ya benzeri semptomlar olan öğrenciler okula kabul edilmeyecektir. Doktor raporu veliden istenecek ve arşivlenecektir. 2- Öğrenci okula geldiğinde kıyafetleri değiştirilerek dezenfekte edilecek, sınıflara alınacaktır. 3- Okula geldiklerinde, gün içerisinde ve okuldan ayrılırken ateşleri kontrol edilerek kayıt altına alınacaktır. 4- Öğrencilerin 1 adet kişisel eşya dolabı ve 1 adet hijyen dolabı belirlenecek ve kişiye özel alan belirlenecektir. 5- Öğrencilere oyunlar ile sosyal mesafe ve belli alışkanlıklar (dirseğe hapşırma, maske kullanma, el ve yüz yıkama) kazandırılacaktır. 6- Hastalıklar, bulaşma yolları, hastalık durumunda hissedecekleri belirtiler ile ilgili oyunlarla, öğrencilerin yaş ve gelişim düzeyleri göz önünde bulundurularak uygun olarak anlatılacaktır. 7- Gün içerisinde her hangi bir hastalık belirtisi gösteren öğrenci izolasyon odasına alınacak ve uygun tedbirlerle ailesine teslim edilecektir. Aile sağlık kuruluşuna yönlendirilerek gerekli takip yapılacaktır.  

AİLELERİN ALMASI GEREKEN ÖNLEMLER

  1- Öğrenci sabah okula getirilmeden hemen önce ve okuldan alındıktan hemen sonra ateş ölçümü yapılarak takip edilmelidir. 2- Öğrencide olası ateş, öksürük, halsizlik, kusma gibi semptomlar gözlemlendiğinde okula getirilmeden sağlık kuruluşuna götürülmeli ve okula bilgi verilmelidir. 3- Aile içerisinde, aile çevresinde Covid-19 tespiti ve ya şüphelisi olması durumunda okula bilgi verilmelidir. 4- Okuldan gönderilen eşyalar öğretmenin bilgilendirmesi dahilinde temizliği sağlanmalıdır. 5- Zorunlu olmadıkça okul dışında da kalabalık ortamlarda bulunmamalı, sosyal mesafesini korumalıdır.